Wysokie ekologiczne koszty ogrzewania paliwami kopalnymi i drewnem skłaniają coraz więcej osób do montażu urządzeń, które wytwarzają ciepło niezbędne do ogrzania obiektów i przygotowania ciepłej wody użytkowej z odnawialnych źródeł energii. Popularnym przykładem są pompy ciepła powietrze-woda, które doskonale sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych.
Pompa ciepła powietrze-woda – jak działa
Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystywane są do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Funkcje te może realizować jedno lub dwa urządzenia.
Zasada ich funkcjonowania opiera się na pozyskaniu energii zgromadzonej w powietrzu, która następnie przekazywana jest do czynnika chłodniczego odpowiedzialnego za przekazanie energii do wody w celu jej podgrzania. Energię z powietrza uzyskuje się z odpowiedniego jego sprężania, dzięki czemu uzyskuje się ciepło niezbędne do ogrzewania i przygotowywania c.w.u.
W cyklu pracy pompy ciepła wykorzystuje się te same mechanizmy jak np. w lodówce czy klimatyzatorach. Najważniejszymi elementami systemu są sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. System do transportu energii wykorzystuje czynnik chłodniczy, który krąży wewnątrz układu i pobiera energię (ciepło lub zimno w zależności od włączonej funkcji).
Zalety korzystania z pomp ciepła:
- do budynków nowych i modernizowanych,
- prosty montaż,
- niskie koszty eksploatacyjne,
- wysoka wydajność nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych,
- bezpieczeństwo – brak ryzyka wybuchu, zaczadzenia, pożaru,
- wysoki komfort użytkowania i łatwa obsługa,
- brak emisji zanieczyszczeń – czyste powietrze wokół domu,
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii (powietrze),
- długa żywotność urządzeń – nawet do 20 lat użytkowania,
- możliwość łączenia z instalacją fotowoltaiczną – wtedy koszt korzystania z pompy ciepła spada do minimum,
- możliwość skorzystania z programów dotacyjnych np. rządowego programu Czyste Powietrze.
Optymalne warunki termiczne w pomieszczeniach
Pompy ciepła powietrze-woda przeznaczone są do ogrzewania i chłodzenia budynków. W układach centralnego ogrzewania odbiornikiem (czyli urządzeniem przekazującym ciepło lub zimno, w zależności od zadanej funkcji ogrzewania lub chłodzenia) mogą być kaloryfery, instalacja podłogowa lub niskotemperaturowe ogrzewanie ścienne. W przypadku pomp ciepła najkorzystniejsze jest zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego (czyli już wspomnianego podłogowego lub ściennego), ponieważ zapewnia ono dużą powierzchnię grzewczą, która nie wymaga wysokiej temperatury, jak to się dzieje w przypadku odbiorników punktowych (np. kaloryferów).
Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej
Pompy ciepła powietrze-woda także doskonale sprawdzają się w przypadku przygotowywania c.w.u. Jeśli nie planujesz wymiany c.o., ale masz problem w okresie wiosennym i letnim z uzyskaniem ciepłej wody użytkowej, możesz z powodzeniem zdecydować się na pompę ciepła. Termodynamiczne pompy ciepła mogą być montowane w pomieszczeniach w charakterze monoblocku, bez potrzeby instalowania jednostki zewnętrznej na zewnątrz obiektu. W efekcie można je posadowić w garażu, piwnicy, pralni czy nawet kuchni.
Pompy ciepła powietrze-woda marki Toshiba
Toshiba proponuje wydajne, niezawodne i energooszczędne pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania budynków i termodynamiczne pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W ofercie marki znajdują się pompy ciepła powietrze-woda Estia i Estia Powerfull, które w zestawie zawierają jednostkę zewnętrzną, zasobnik CPU i moduł hydrauliczny. Dostępne są w wersji jedno- i trójfazowej. Można je wykorzystać zarówno do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, jak i przygotowania c.w.u. Podgrzewają wodę w systemie nawet do +75 st.C. Są kompatybilne ze wszystkimi odbiornikami. Prezentowane pompy ciepła pracują wydajnie w temperaturach sięgających -20 st.C (Esita) i -25st.C (Estia Powerfull).
Termodynamiczne pompy ciepła Toshiba cechują się wydajnością oraz wysoką kulturą pracy. Klasa energetyczna A+ zapewnia niskie zużycie energii elektrycznej. Zainstalowana grzałka pozwala na uzyskanie temperatury wody nawet do +75st.C, co zaspakaja w pełni zapotrzebowanie użytkowników. Pompy dostępne są ze zbiornikiem 184l, 190l, 252l i 260l.