Pływanie nie wydaje się być niczym skomplikowanym. Większość początkujących pływaków popełnia jednak sporo błędów, zaczynając od techniki w poszczególnych stylach, na nieprawidłowym przygotowaniu do treningu kończąc. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich. Czy także i Ty popełniasz te błędy?
Pływasz za szybko
Czy szybkie pływanie pomoże Ci zrzucić zbędne kalorie? Raczej tak, ale nie jest to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia.
Zacznijmy od tego, że im szybciej pływasz, tym mniej przykładasz się do prawidłowej techniki. Może to prowadzić za sobą nie tylko nadwyrężenie mięśni oraz stawów, ale nawet poważniejsze urazy kręgosłupa.
Nie bez znaczenia jest też to, że możesz szybko zasłabnąć. Zbyt intensywny wysiłek doprowadza do znacznego osłabienia organizmu – zwłaszcza wtedy, gdy nie przyłożyłeś się do rozgrzewki.
Rozumiemy, że szybkie przebijanie się przez wodne fale jest znacznie przyjemniejsze niż szlifowanie techniki. W dłuższej perspektywie jednak takie postępowanie może przynieść więcej szkód, niż pożytku.
Nie ćwiczysz regularnie
Ludzki organizm lubi systematyczność. Nie bez powodu zresztą jemy od trzech do pięciu posiłków dziennie, zamiast kilka olbrzymich obiadów w tygodniu. Śpimy również regularnie – codziennie po około osiem godzin, a nie jednego dnia trzy godziny, a następnego trzynaście.
Podobnie jest w przypadku ćwiczeń fizycznych, w tym pływania na basenie. Jeśli nie będziesz ćwiczył regularnie, to organizm nie będzie w stanie wpaść w tak zwany „rytm treningowy”, przez co Twoja motywacja będzie coraz niższa.
Jeżeli pływasz niesystematycznie, to nie będziesz mógł również cieszyć się lepszym stanem samopoczucia i ciężej będzie Ci zrzucić kilogramy.
Jaka jest optymalna częstość pływania? Dla niektórych jest to godzina dwa razy w tygodniu, by dla innych było to stanowczo za mało.
Potrzebujesz planu treningowego na basen? W takim razie zapisz się na dobre lekcje pływania.
Nie rozluźniasz się
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pływanie jest tak zdrowe? Chodzi tutaj głównie o rozluźnienie ciała – a co za tym idzie – odciążenie kręgosłupa. Wielu początkujących pływaków jednak często o tym aspekcie zapomina.
Jeśli Twoje mięśnie są napięte, to robisz coś źle. Zacznij od wyrobienia w sobie dobrego nawyku, aby przed każdym treningiem wykonać rozgrzewkę. Porzuć także złe nastawienie mentalne – nie idziesz ćwiczyć na basenie po to, aby ścigać się z pozostałymi za cenę życia. Idziesz tam, aby zadbać o swoje zdrowie fizycznie i odciążyć mięśnie.
Za bardzo polegasz na sprzęcie
Kto na samym początku basenowej przygody nie chciał poczuć się jak profesjonalista? Płetwy, deski do pływania, „makarony”… one wszystkie są zbędne.
Prosty przykład? Duża część osób, która przyzwyczaiła się do pływania z płetwami, nie radzi sobie w wodzie po ich zdjęciu. Podobnie jest w przypadku desek oraz innego sprzętu.
Oczywiście wszystko jest dla ludzi, jednak proponujemy, by na samym początku pływać bez żadnej dodatkowej pomocy.
źródło: Movecamp.pl