Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego kompresora to jedyna decyzja, którą trzeba podjąć projektując system wytwarzania sprężonego powietrza w zakładzie. Ale w istocie równie ważny jest wybór właściwie dopasowanego zbiornika sprężonego powietrza. Czy zbiornik sprężonego powietrza jest potrzebny w każdym układzie sprężonego powietrza? Podpowiadamy, kiedy warto wyposażyć zakład w zbiornik sprężonego powietrza.
Czym jest zbiornik sprężonego powietrza?
Zbiornik sprężonego powietrza nazywany jest także zbiornikiem ciśnieniowym i jest elementem składowym wielu systemów wytwarzania sprężonego powietrza. W zbiorniku ciśnieniowym sprężone powietrze jest magazynowane pod wysokim ciśnieniem przed urządzeniami. Do zbiornika wyrównawczego powietrze jest wtłaczane z takim ciśnieniem, jakie jest zadane na układzie sterowania sprężarki. Często ciśnienie sprężonego powietrza jest wyższe, niż wymagane przez system, tworząc korzystną różnicę ciśnień, aby w razie potrzeby uwolnić sprężone powietrze.
Zbiornik sprężonego powietrza pełni w instalacji wiele różnorodnych funkcji. Oprócz wynikającego z nazwy zadania regulacji ciśnienia w układzie sprężonego powietrza zbiornik ciśnieniowy odpowiada również za magazynowanie gazu, tłumienie pulsacji medium wychodzącego ze sprężarki, działanie chłodzące. Odpowiednio dobrany i sprawnie funkcjonujący zbiornik sprężonego powietrza poprawia ogólną wydajność systemu sprężonego powietrza i zapobiega spadkowi ciśnienia.
Funkcje i zadania zbiornika sprężonego powietrza
Jak już wspomnieliśmy, nazywając zbiornik sprężonego powietrza zbiornikiem ciśnieniowym niejako sugerujemy jego najbardziej oczywiste zastosowanie. Jest nim więc wyrównywanie ciśnienia w układzie. Jednak oprócz tego zbiornik ten służy jako swoista bateria. Przechowywane jest w nim sprężone powietrze, gotowe do użycia i wprowadzenia do wnętrza układu w dowolnym momencie. Sprawia to, że niejednokrotnie zakład może być zaopatrywany w mniejsze porcje sprężonego powietrza bez konieczności każdorazowego uruchamiania kompresora. W typowym systemie sprężonego powietrza mamy magazyn pierwotny i zapasowy dla objętości sprężonego powietrza, które jest wytwarzane i przesyłane w całym zakładzie do celów produkcyjnych.
Zbiornik ciśnieniowy pełni rolę bufora między sprężarkami powietrza a systemem dystrybucji w zakładzie produkcyjnym. Jego zadaniem jest także wyrównywanie ciśnienia sprężonego gazu. W związku z tym każdy zbiornik zawiera zawór zwrotny utrzymujący ciśnienie i odpowiednią objętość powietrza, manometr, zawór bezpieczeństwa oraz zawór spustowy do odprowadzania kondensatu. Warto wiedzieć, że zbiorniki ciśnieniowe spełniają swoją funkcję nie tylko przy użytkowaniu sprężonego powietrza, ale również innych gazów stosowanych w pneumatyce i systemach ciśnieniowych.
Kiedy wyposażyć kompresor w zbiornik sprężonego powietrza?
W ostatnich latach popularność zastosowania sprężonego powietrza w zakładach przemysłowych, produkcyjnych czy usługowych gwałtownie wzrosła. Tym samym zapotrzebowanie na kompresory również się zwiększyło. Stosowane w przedsiębiorstwach systemy zaopatrywania w sprężone powietrze stają się coraz bardziej rozbudowane, a sprężone gazy wykorzystywane są do licznych zastosowań w całym zakładzie. To z kolei budzi konieczność posiadania zbiornika sprężonego powietrza.
Specjaliści zalecają montaż zbiornika sprężonego powietrza w systemach, gdzie występuje zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Dzięki doborowi odpowiedniej pojemności zbiornika ciśnieniowego będzie możliwe stosowanie zgromadzonej w nim rezerwy gazu pod ciśnieniem bez konieczności każdorazowego uruchamiania kompresora. To przekłada się z kolei na optymalizację pracy systemu sprężonego powietrza, zwiększenie jego wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu poboru energii elektrycznej.
Nie jest rzadkością stosowanie więcej niż jednego zbiornika sprężonego powietrza. Dodatkowy zbiornik wyrównawczy rozszerza zdolność systemu do obsługi procesów o zwiększonym zapotrzebowaniu na powietrze, nawet jeśli znajdują się one daleko od głównej sprężarki.