Oferta barier ochronnych na polskim rynku jest szeroka. Inwestorzy dokonujący zakupu nie zawsze wiedzą, jaki produkt wybrać w określonej sytuacji, a także kiedy stosować akcesoria drogowe. Najlepiej jest więc odwołać się do wytycznych, które rozwieją wątpliwości i jasno odpowiedzą na pytanie – kiedy używać barier drogowych ochronnych.
Bariery drogowe ochronne – szeroki wybór
Bariery drogowe są akcesoriami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poszczególne bariery ochronne różnią się od siebie konstrukcją, materiałem wykonania, a także parametrami technicznymi. Dobór odpowiedniego do sytuacji produktu powinien zostać poprzedzony dokładną analizą zagrożeń na drodze, uwzględniającą warunki techniczne nawierzchni, prędkość osiąganą przez pojazdy, a także możliwe konsekwencje wypadku, gdy nie zostanie zastosowane zabezpieczenie w postaci ochronnej bariery drogowej. Taka sama analiza dotyczy również kwestii, czy zastosować barierę czy też nie jest to konieczne.
Zasady stosowania drogowych barier ochronnych
Najważniejszą i nadrzędną zasadą jest to, że bariery drogowe ochronne stosuje się jedynie wtedy, gdy zderzenie z przeszkodą przyniosłoby większą szkodę niż uderzenie w barierę. Są one również swego rodzaju przeszkodami, dlatego w ich stosowaniu należy zachować umiar i rozsądek, a także dobierać i montować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Ochronna bariera drogowa ma za zadanie przejąć część energii uderzenia i w możliwie bezpieczny sposób wyprowadzić pojazd z powrotem na tor jazdy. Przejmując energię uderzenia, bariery ochronne odkształcają się. Jest to konstrukcyjnie zamierzony efekt. Przykładowe obszary, w których zalecane jest ich stosowanie, to intensywnie użytkowane miejsca skupisk ludzkich, tereny szkolne, obiekty sportowe, centra handlowe, stacje paliw, linie kolejowe, uczęszczane chodniki i ścieżki rowerowe. Bariery drogowe powinny również odgradzać jezdnię od masywnych słupów i drzew, pełnościennych podpór wiaduktów oraz ekranów akustycznych, a także skarp i naturalnych wód powierzchniowych.
Kiedy stosować bariery drogowe ochronne?
Bariery drogowe ochronne dostępne są w różnych wariantach i właśnie od wybranej opcji zależy możliwość ich użycia. Produkty o niskiej wytrzymałości, oznaczanej jako T1, T2 i T3, stosuje się jako tymczasowe bariery ochronne. Znajdują zastosowanie przy zabezpieczaniu prac na drodze i przy ograniczeniu dopuszczalnych prędkości.
Źródło: Drogowe sp. z o. o.