Inwentaryzację budynku przeprowadza się najczęściej w przypadku zakupu lub sprzedaży budynku oraz przy generalnym remoncie domu, np. podczas jego przebudowy, nadbudowy, instalowania nowych okien i drzwi lub zmiany dachu. Przygotowany przez rzeczoznawcę budowlanego projekt techniczny budynku poświadcza zatem jego aktualny stan. Jak często wykonywać inwentaryzację budynku i co powinna ona zawierać?
Czym jest inwentaryzacja budowlana?
Inwentaryzacja budowlana jest dokumentem obrazującym rzeczywisty stan istniejącego i użytkowanego budynku. Jest ona niezwykle istotna szczególnie w przypadku starszych domów, których właściciele lub zarządcy nie posiadają już dokumentów wydawanych podczas oddawania budynku do użytku. W takim wypadku projekt techniczny nieruchomości zastępuje starą dokumentację techniczną. Przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej jest także wskazane w przypadku przebudowy, nadbudowy lub zmiany sposobu użytkowania domu. Wówczas prawidłowo przygotowany przez rzeczoznawcę budowlanego dokument techniczny powinien wskazywać na wszystkie zmiany, które zaszły w strukturze i architekturze budynku podczas jakichkolwiek prac remontowych i budowlanych prowadzonych w trakcie użytkowania domu.
Inwentaryzację budowlaną może wykonać rzeczoznawca budowlany, rzeczoznawca majątkowy i architekt, który przygotował projekt budowlany nieruchomości. Zazwyczaj występuje ona w formie projektu technicznego tradycyjnego (papierowego) lub elektronicznego i składa się z odpowiednich rzutów, rysunków technicznych, opisów poszczególnych części domu i dokumentacji fotograficznej struktury budynku i instalacji w niej się znajdujących.
Kiedy trzeba wykonać inwentaryzację budynku?
Najczęściej inwentaryzację budynku wykonujemy podczas zakupu lub sprzedaży nieruchomości. W przypadku kupna domu powinniśmy otrzymać odpowiedni dokument od sprzedającego nieruchomość. Wykonanie opinii technicznej nieruchomości powinniśmy także zlecić rzeczoznawcy budowlanego w przypadku sprzedaży budynku lub zmiany sposobu jego użytkowania, a także przy gruntownych zmianach w strukturze budynku, np. przy montażu nowych instalacji lub ich wymiany. Aktualny projekt techniczny domu jest też konieczny w przypadku wyodrębnienia w budynku lokali użytkowych lub jego podziału. Obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji budowlanej leży jednak przede wszystkim na właścicielu lub zarządcy budynku, który decyduje się na radykalne zmiany w strukturze budynku. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju nadbudowy i przebudowę domu, a także montaż nowych drzwi czy okien.
Uwaga! Ubiegając się o pozwolenie na modernizację nieruchomości, jesteśmy zobligowani do posiadania aktualnej inwentaryzacji budowlanej. Bez możliwości wglądu do niej architekt odpowiedzialny za przygotowanie projektu remontu budynku lub jego przebudowy nie będzie w stanie w pełni określić bezpiecznych kryteriów technicznych odpowiednich dla danej nieruchomości. W przypadku zmian w strukturze budynku projekt przebudowy musi jeszcze zatwierdzić inspektor budowlany.
Inwentaryzacja budynku – co zawiera?
Rzetelnie przeprowadzona inwentaryzacja budowlana powinna zawierać informacje dotyczące rodzaju, lokalizacji i wysokości budynku, wielkości powierzchni użytkowej i ilości kondygnacji nieruchomości, a także statusu i przeznaczenia budynku. W dokumentacji inwentaryzacyjnej budynku powinny też znaleźć się:
- dane o specyfikacji nieruchomości
- opisy techniczne wraz z dokumentacją fotograficzną
- rzut działki w skali 1:500 z danymi dotyczącymi budynku użytkowego oraz wszystkich przydomowych przyłączy i części budynku
- rzut dachu w skali 1:50 lub 1:100 z rysunkami więźby dachowej, przewodów kominowych, dymowych i wentylacyjnych oraz odwodnienia dachu
- zwymiarowane rzuty kondygnacji naziemnych i podziemnych w skali 1:50 lub 1:100 wraz z instalacjami i urządzeniami sanitarnymi
- dokumentacja rysunkowa i fotograficzna elewacji i jej elementów
- przekroje kondygnacji naziemnych i podziemnych.