Trudno wyobrazić sobie profesjonalną prezentację multimedialną bez plików graficznych. Stanowią one doskonałe uzupełnienie tekstu, często również obrazują prezentowane dane. Spośród nich to właśnie zdjęcia są wykorzystywane najczęściej. Warto jednak zastanowić się, jak użyć ich w sposób prawidłowy.
Jakie funkcje spełniają zdjęcia w prezentacji multimedialnej?
Moda na slajdy przepełnione ogromnymi blokami tekstu minęła bezpowrotnie. Obecnie dominuje minimalizm, podkreślony umiejętnie umieszczanymi dodatkami graficznymi, na przykład w postaci właśnie zdjęć.
Czy jednak pełnią one jedynie funkcję ozdobników, czegoś, co ma rozbawić słuchaczy lub sprawić, że na chwilę poczują się lepiej? Nie. A przynajmniej nie powinny. Każdy z nas chyba zna powiedzenie, że „obraz mówi więcej niż tysiąc słów”. I choć głosi ono oczywistą prawdę, trudno odmówić mu prawdziwości. Także w przypadku prezentacji Power Point. Dzięki zdjęciom, odbiorca jest w stanie lepiej zapamiętać przekazywaną wiedzę. Muszą one jednak zostać odpowiednio dobrane, tak aby były zgodne z omawianym tematem.
Zawsze przed wstawieniem zdjęcia należy więc zastanowić się, czy na pewno będzie ono użyteczne. Czy pasuje do przedstawianych informacji i czy jego przekaz jest jasny. Nie zawsze będzie to oczywiste. To, że coś przemawia do nas, wcale nie oznacza, że wywoła podobną reakcję u innych. Lepsze przyswojenie tematu nie jest jednak jedyną funkcją, jaką mogą spełniać zdjęcia w prezentacji.
- Wzmocnieniu przekazu – jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy poruszamy ważny temat. Zdjęcie może stanowić przykład i dowód na to, że omawiane przez nas informacje rzeczywiście mają pokrycie w rzeczywistości. Dobre zdjęcie z pewnością przemówi do odbiorców bardziej niż nawet najbardziej szokujące statystyki.
- Wzbudzenie emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, zdjęcie powinno stanowić główny, a najlepiej jedynym element widoczny na slajdzie.
- Koncentracja – rozkojarzony odbiorca nie jest w stanie chłonąć informacji, które mu przekazujemy. Właśnie dlatego slajdy przepełnione tekstem to najgorszy z możliwych wyborów. Wszelkiego rodzaju grafiki muszą wzbudzić zainteresowanie i sprawić, że słuchacze skoncentrują się na omawianym temacie.
Zdjęcia, które lądują na slajdach powinny być zgodne nie tylko pod względem tematycznym, ale również kolorystycznym. Muszą być też dobrej jakości – rozciągnięte, niewyraźne fotografie nie spełnią swojego zadania, sprawią przy tym, że prezentacja multimedialna stanie się mało profesjonalna. Wszystko to oczywiście wpłynie na jej odbiór.
Zdjęcia w prezentacji a prawo autorskie
Skoro wiemy już, jakie funkcje spełniają pliki graficzne i jak należy je dobierać, należy jeszcze poruszyć niezwykle ważne kwestie prawne. Jak można się domyśleć, korzystanie ze zdjęć nie jest wcale tak swobodne, jak byśmy chcieli. Nawet wówczas, gdy robimy użytek ze zdjęć pochodzących z tak zwanych wolnych zasobów, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, związanych przede wszystkim z uznaniem autorstwa i brakiem możliwości modyfikowania fotografii.
Choć wspomniane wolne zasoby bywają naprawdę szerokie, czasem trudno znaleźć w nich konkretne zdjęcie, które dobrze zobrazuje poruszany przez nas problem. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Spróbować pozyskać grafikę na prawach cytatu (konieczne jest spełnienie szeregu kryteriów) bądź skorzystać ze zdjęć płatnych.
W tym miejscu warto polecić usługi świadczone przez firmy specjalizujące się w tworzeniu bądź wyszukiwaniu takich plików. Niektóre z nich zajmują się także projektowaniem prezentacji multimedialnych. Taka oferta pozwala załatwić wszystko za jednym razem. Możemy liczyć na profesjonalną, atrakcyjną prezentację, w której znajdą się wysokiej jakości zdjęcia. Mają one szansę wzbudzić zainteresowanie wśród odbiorców. Wystarczy tylko omówić ze specjalistą tematykę i wskazać elementy, na których zależy nam najbardziej.
Źródło: Tworzenie Prezentacji