W branży budowlanej wymagane jest noszenie nie tylko rękawic ochronnych, ale także odpowiedniego stroju. Jego podstawowym elementem są spodnie robocze. Warto wiedzieć, jaki model wybrać, aby sprawdził się w czasie wykonywania obowiązków zawodowych na placach budowy i innych otwartych przestrzeniach.
Zalety spodni roboczych
Wytrzymałe spodnie robocze to odzież ochronna, które należy używać do pracy na placach budowy, np. przy elewacjach, przy formowaniu, segregowaniu i transporcie różnych materiałów budowlanych. Spodnie BHP znajdują zastosowanie niemal w każdej branży przemysłowej. Są dostępne w wersji dla kobiet i mężczyzn.
Podstawową funkcją spodni roboczych przeznaczonych do pracy na dworze jest ochrona przed gwałtownymi zmianami temperatury powietrza, urazami i zabrudzeniami, na jakie narażona jest osoba wykonująca prace na zewnątrz. Spodnie robocze mogą mieć wiele elementów dodatkowych poprawiających komfort użytkowania.
W branży budowlanej, monterskiej i remontowej czy wykończeniowej przydadzą się spodnie robocze z kieszeniami na nakolanniki i z pojemnymi kieszeniami z zaczepami i uchwytami na narzędzia. Są funkcjonalnymi schowkami ułatwiającymi przechowywanie i przenoszenie narzędzi, które muszą być pod ręką, np.: narzędzi pomiarowych czy przeznaczonych do łączenia elementów.
Z jakich materiałów szyje się spodnie BHP przeznaczone do prac na zewnątrz
Zastosowanie bawełny i innych przewiewnych tkanin umożliwia noszenie spodni roboczych w okresie letnim, kiedy panuje wysoka temperatura. Spodnie robocze bawełniane są lekkie i wyróżniają się dobrą przewiewnością. Tkanina, z której są uszyte, nie powoduje nadmiernego pocenia się skóry, dzięki czemu można pracować w nich przez wiele godzin bez potrzeby zdejmowania odzieży ochronnej.
Codzienna, bardzo intensywna praca w niesprzyjających warunkach pogodowych, głównie jesienią i zimą, wymaga zmiany odzieży ochronnej na dostosowaną do aktualnej aury i temperatury powietrza. W takich warunkach sprawdzą się spodnie robocze ocieplane. Są przeznaczone do pracy na dworze. Mają dodatkową izolującą warstwę materiału, utrzymującą komfort cieplny przez wiele godzin, również w czasie bardzo silnych podmuchów zimnego wiatru, na przykład: w pracy na rusztowaniach lub na dachach.
Dobrą izolacją przed zimnem są spodnie robocze, w których podczas szycia połączono materiały: syntetyczny i bawełnę, między innymi: flanelę i polar czy ortalion i płótna itp.
Spodnie robocze z domieszką materiałów elastycznych. W jakiej branży będą przydatne
Dobrze dobrane spodnie robocze przeznaczone do pracy na zewnątrz będą doskonała ochroną przy pracach wykończeniowych na elewacjach czy podczas montażu różnych rodzajów instalacji. Spodnie BHP mogą być wykonane z poliestru lub poliamidu, czyli włókien syntetycznych. Tego typu odzież ochronna wyróżnia się dużą odpornością na działanie czynników mechanicznych.
Spodnie robocze z tkanin syntetycznych są wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Można je nosić w pracach przy obsłudze transportu czy w utrzymaniu ruchu.
Osoby zatrudnione na stanowiskach wymagających nieograniczonej swobody ruchu mogą nosić spodnie robocze wykonane z elastanu i akrylu. Takie ubrania cechują się dużą elastycznością i maksymalnym komfortem noszenia. To indywidualne środki ochrony, które nie krępują ruchów i dopasowują się do kształtu ciała operatora maszyny czy osoby, pracującej na innym stanowisku.
Elastyczne spodnie robocze są przeznaczone do prac, przy których zachodzi konieczność przyjmowania nietypowych pozycji przez wiele godzin bez możliwości jej zmiany. Wzmocnienia w części kolanowej eliminują problem zbyt szybkiego pękania, rozwarstwiania i uszkodzenia materiałów, spowodowanego intensywnym tarciem, długotrwałym naciskiem lub zahaczeniem o ostro zakończone przedmioty. Spodnie robocze z elastanu i akrylu sprawdzą się również w pracach montażowych, prowadzonych głównie na wysokościach.
Dobrze dobrane spodnie robocze przeznaczone do prac na zewnątrz muszą być uszyte z materiałów wysokiej jakości i dostosowane do pory roku. Powinny być na nich dodatkowe wzmocnienia i kieszenie na narzędzia.
Źródło: Glovex – sklep BHP