Stale rosnące koszty życia, wyższe rachunki i coraz droższe opłaty powodują, że znacznie chętniej sięgamy po rozwiązania pozwalające nieco zaoszczędzić. Ogrzewanie domu również jest kosztem, za który nie chcemy przepłacać. Szukamy więc metod, które pozwolą nam ogrzać dom ekonomicznie, czyli oszczędnie. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie gazem propan. Jest ono nie tylko wyjątkowo opłacalne, ale również wydajne i efektywne. Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać ogrzewanie gazem propan i jak łatwo na nim zaoszczędzić.
Zalety ogrzewania gazem propan
Gaz propan to materiał opałowy mający wiele zalet. Jest ceniony zarówno ze względu na swoją wszechstronność, wydajność, jak i ekologiczny charakter oraz oszczędność. W dobie kryzysu i stale drożejącego życia ta ostatnia kwestia wydaje się najbardziej istotna. Jednak niezależnie od tego, z jakiego powodu decydujemy się na ogrzewanie domu propanem, warto znać wszystkie jego zalety.
Gaz propan to wyjątkowo wszechstronne paliwo. Możemy je wykorzystywać zarówno do ogrzewania domu, jak i do zasilania kuchenki gazowej czy gazowego podgrzewacza wody. W każdym z tym zadań sprawdzi się doskonale. Dodatkowo propan to najbardziej ekologiczne paliwo, jakie możemy wykorzystać do ogrzewania domu. Jego spalanie nie przyczynia się do powstawania smogu ani innych zanieczyszczeń powietrza. Ponadto gaz propan charakteryzuje bardzo duża wydajność. Oznacza to, że otrzymujemy dużo ciepła ze spalania niewielkiej ilości płynnego propanu.
Wydajność przekłada się natomiast na oszczędność. W przypadku ogrzewania gazem propan oszczędności mogą być znaczne. Wystarczy znaleźć dostawcę, który oferuje dobry jakościowo gaz w atrakcyjnej cenie oraz odpowiednio zaplanować tankowanie gazu do przydomowego zbiornika.
Dlaczego ogrzewanie na gaz propan jest oszczędne?
Co do tego, że ogrzewanie na gaz propan jest oszczędne, nie ma żadnych wątpliwości. Jednak warto wyjaśnić, dlaczego tak jest i co wpływa na możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu propanem. Z jednej strony istotnym czynnikiem jest wydajność gazu propan. Można spalić go znacznie mniej, a jednocześnie uzyskać komfortowe ciepło w domu. Mniejsze zużycie przekłada się z kolei na niższy koszt ogrzewania. Dodatkowo gaz propan niezmiennie od wielu lat pozostaje jednym z najtańszych paliw opałowych dostępnych na rynku. Podwyżki cen propanu są nieznaczne i wciąż pozwalają użytkownikom ogrzewania zasilanego propanem na ekonomiczne ogrzewanie domu czy firmy.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu propanem?
Ważnym aspektem oszczędzania na ogrzewaniu propanem jest jego zmienność cen w ciągu roku. Choć nie są to stałe, a jedynie sezonowe podwyżki i obniżki, to jednak warto je uwzględnić, planując tankowanie przydomowego zbiornika. Dzięki odpowiedniemu doborowi pojemności zbiornika oraz zaplanowaniu tankowania gazu można zaoszczędzić jeszcze więcej i dodatkowo obniżyć koszt ogrzewania. Na szczęście nie jest to skomplikowane.
Gaz propan zmienia swoją cenę dwa razy do roku. Wiąże się to z rozpoczęciem i zakończeniem sezonu grzewczego, a tym samym zwiększającym się i zmniejszającym zapotrzebowaniem na paliwo opałowe. Jesienią, kiedy temperatury na zewnątrz spadają, a my zaczynamy ogrzewać domy, zwiększa się zapotrzebowanie na propan. Powoduje to, że ceny paliwa nieznacznie rosną. Podwyżki są różne w zależności od regionu kraju i wahają się w przedziale 80–90 gr/litr. Następnie wiosną, kiedy dzięki poprawiającej się pogodzie rezygnujemy z ogrzewania domu i kończymy sezon grzewczy, ceny propanu ponownie spadają. Najczęściej wiosną ceny wracają do poziomu z ubiegłego roku.
Wykorzystując tę tendencję, wystarczy tak zaplanować tankowanie przydomowego zbiornika, aby zawsze odbywało się ono w okresie wiosenno-letnim, czyli wtedy, kiedy ceny gazu propan są najniższe. Takie rozwiązanie nic użytkownika nie kosztuje, a pozwala obniżyć koszty ogrzewania, sprawiając, że staje się ono jeszcze bardziej oszczędne.