Odpowiednio dobrane filtry w instalacji mają kluczowe znaczenie dla żywotności i bezawaryjnego działania całego systemu wytwarzania sprężonego powietrza. Układ uzdatniania, przeznaczony do filtrowania medium, jest powszechnie wykorzystywany w wielu zakładach przemysłowych i usługowych.
Dlaczego uzdatnianie jest tak ważne w produkcji sprężonego powietrza?
Uzyskanie odpowiedniej jakości sprężonego powietrza jest możliwe, dzięki sprawnemu układowi uzdatniania. Optymalne wykorzystanie sprężonego powietrza wymaga jego filtracji, osuszenia, odolejenia, a niekiedy nawet naolejenia. Dlatego też zainstalowanie układu uzdatniania sprężonego powietrza jest kluczowe, aby móc cieszyć się ze sprawnego systemu wytwarzania tego medium.
Brak posiadania układu uzdatniania lub niewłaściwy dobór tego systemu może spowodować uszkodzenie instalacji i elementów zasilanych sprężonym powietrzem, a także doprowadzić w konsekwencji do nieszczelności sieci sprężonego powietrza. Układ uzdatniania ma kluczowe znaczenie i jest istotnym elementem oczyszczania sprężonego powietrza. Każda sprężarka zasysa bardzo dużą ilość zanieczyszczeń obecnych w cyrkulującym powietrzu, które krąży w otoczeniu. Nie istnieje żaden system, który eliminował by ten problem w taki sposób, że oczyszczanie zasysanego powietrza następowałoby jeszcze przed dostaniem się go do wnętrza sprężarki. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w systemy filtracji. Umożliwia ono pozbycie się oleju wprowadzanego ze sprężarki oraz zanieczyszczeń z zasysanego powietrza w tym wirusów, bakterii, grzybów, pleśni i wilgoci, a także innych chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogą znacząco wpłynąć na proces produkcji.
Czym jest filtracja sprężonego powietrza?
Nowoczesny i niezawodny system uzdatniania ma wiele korzyści. Eliminuje on wilgoć, olej i inne niepożądane cząsteczki przedostające się z zasysanego przez sprężarkę powietrza lub rurociągu. Odpowiednio przeprowadzona filtracja uniemożliwia dostanie się zanieczyszczeń do gotowych wyrobów, co mogłoby spowodować duże straty finansowe, związane z przymusem ich utylizacji. Ma to szczególne znaczenie w branży chemicznej, medycznej, elektronicznej, kosmetycznej, spożywczej, optycznej czy wojskowej.
Należy dodać, że filtracja sprężonego powietrza warunkuje także dłuższe, bezawaryjne i znacznie wydajniejsze działanie całego systemu. Według przeprowadzonych badań przedsiębiorstwa, które zaniechały instalacji układu uzdatniania sprężonego powietrza, odnotowały szybszy spadek wydajności całego systemu, a także większą awaryjność urządzeń nim zasilanych. Degradacyjny wpływ wilgoci na instalację sprężonego powietrza został udowodniony i przyczynia się on do powstawania korozji i nieszczelności całego układu.
Jakie znaczenia ma układ uzdatniania sprężonego powietrza?
Układ uzdatniania sprężonego powietrza obniża koszty produkcji i gwarantuje wysoką jakość artykułów i wyrobów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu systemu uzdatniania sprężonego powietrza, należy dostosować go do posiadanego parku maszynowego i profilu prowadzonej przez siebie działalności.
Współczesne filtry służące do eliminowania ze sprężonego powietrza oleju, cząsteczek stałych, a także zapachu i smaku, można podzielić na filtry odpylające, mikrofiltry, a także filtry z aktywnym węglem. Wyposażone one są we wskaźnik zużycia wkładu filtrującego i pływakowy lub automatyczny spust kondensatu. Na układ uzdatniania składają się również osuszacze, w tym osuszacze chłodnicze o punkcie ciśnieniowym rosy +3 stopnie Celsjusza i ciśnieniu roboczym sięgającym nawet do 350 bar, osuszacze adsorpcyjne oraz dreny kondensatu sterowane elektronicznie czy separatory kondensatu wodno-olejowego.
Uzdatnianie sprężonego powietrza ma wiele zalet. Przede wszystkim eliminuje problem jego zanieczyszczenia i przedłuża żywotność posiadanego parku maszynowego. Dzięki zaawansowanym filtrom można uzyskać sprężone powietrze o wysokiej klasie czystości, a jednocześnie zapobiegać korozji i uszkodzeniu elementów odbiorczych.