Druk wielkoformatowy jest to rodzaj technologii druku odbywający się bezstykowo. Proces ten jest dużo bardziej ekonomiczny, gdyż pomija kroki zachodzące w przygotowalni, takie jak płyty polimerowe czy klisze. Zaoszczędza to zarówno pieniądze jak i czas. Z druku wielkoformatowego często korzystają zarówno firmy jak i osoby prywatne. Taki rodzaj druku można podzielić na kilka kategorii:
- druk solwentowy,
- druk UV,
- druk lateksowy,
- druk termosublimacyjny.
Druk solwentowy
Druk solwentowy jest najpopularniejszym rodzajem technologii druku wielkoformatowego. Bierze on udział przede wszystkim w reklamie. Metoda druku solwentowego pochodzi z od kultowych drukarek atramentowych i polega na transferze wybranej grafiki z pliku na odpowiedni podkład. Główną różnicą między drukiem solwentowym a drukiem atramentowym jest zastosowanie farb rozpuszczalnikowych, które łączą się z podkładem pod wpływem działania temperatury. Tak powstała grafika jest niezwykle trwała oraz charakteryzuje ją wysoka jakość – świetnie wytrzymuje wystawiona na różne warunki pogodowe.
Jakie są zalety druku solwentowego?
Jak wyżej wspomniano, druk solwentowy jest niezwykle odporny na działanie czynników zewnętrznych. Co ważniejsze, są wodoodporne, przez co idealnie zniosą opady deszczu czy śniegu. Plakaty wykonane techniką druku solwentowego świetnie zachowują się przy wielokrotnych zmianach temperatury, dzięki temu mogą pozostać trwałe przez wiele miesięcy. Taki druk cyfrowy można wykonywać na rozmaitych rodzajach materiałów.
Mild i Hard solvent
Technika mild solvent to miękki rodzaj druku solwentowego. Metoda osiąga ta wyższe rozdzielczości umieszczanych grafik od twardej odmiany tego rodzaju druku. Mild solvent pozwala zachować drobne szczegóły, dzięki czemu baner reklamowy czy bilbord dają wrażenie profesjonalnego wykonania. Estetyka jest niezwykle ważna w obszarze reklamy, dlatego mild solvent okazuje się świetnym wyborem. Taki druk wielkoformatowy doskonale znosi wahania temperatur, jednak nie jest tak odporny na działanie czynników zewnętrznych, dlatego zaleca się jego laminację.
Hard solvent to twarda i zarazem druga z technik wielkoformatowego drukowania solwentowego, która posiada nieco niższą rozdzielczość od mild solvent. Jest to technika odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz temperatury, jednakże równie wrażliwa na ścieranie, dlatego także w tym przypadku zaleca się zastosowanie laminowania. Obie techniki posiadają stosunkowo krótki czas realizacji w dobrych drukarniach.
Druk UV
Druk UV jest jednym z rodzajów druku wielkoformatowego. Atramenty tworzące grafikę są utrwalane i utwardzane z pomocą promieniowania ultrafioletowego. Druk UV, podobnie jak druk solwentowy jest wytrzymały i odporny na działanie różnych warunków pogodowych. Druk ultrafioletowy należy do druków najwyższej jakości, przez co jest bardzo chętnie wybierany. Dzięki takiej technice można uzyskać rozdzielczość grafiki w przedziale 360 dpi – 1090 dpi. Druk UV pozwala na umieszczenie grafik na sztywnym i grubym materiale, co stanowi znaczący plus tej techniki. Nowoczesność drukowania ultrafioletowego umożliwia także wykonanie białego poddruku, co sprawdza się idealnie w grafikach umieszczonych na przezroczystym materiale. Tej techniki nie zaleca się jednak stosować na materiałach mających skłonności do naprężania.
Źródło: Shark Design Drukarnia Warszawa